Wybierając się w dane miejsce na delegację, warto sprawdzić, co ciekawego znajduje się w okolicy. Dziś skupimy się na zamkach rozsianych niedaleko Noclegów pracowniczych Oświęcim. Gdzie warto się zapuścić, aby poczuć atmosferę dawnych czasów? Oto nasze topowe propozycje!
Zespół pałacowo-parkowy w Osieku
O tym pałacu nie bez przyczyny mówi się, że jest jedyny w swoim rodzaju. Choć cały kompleks pochodzi z II połowy XVIII wieku, to w 1850 roku został gruntownie przebudowany – co zaskakujące, w orientalnym stylu. Rezultat to wyjątkowe wzornictwo nawiązujące do tradycji wschodu, widoczne szczególnie w reprezentacyjnej sali zwanej „mauretańską”. Kompleks zachwyca jednak nie tylko od wewnątrz. Pałac otoczony jest bowiem wyjątkowym ogrodem krajobrazowym, datowanym na pierwszą połowę XIX wieku. Co więcej, ogród ten skrywa także wiele wyjątkowych niespodzianek: klasycystyczną stajnię z czterokolumnowym portykiem oraz oficynę z okrągłą basztą pochodząca z 1843 roku.
Jak się dostać do obiektu? Zamek położony jest nieopodal Noclegów pracowniczych Oświęcim na Wichrowym Wzgórzu, więc dojście lub dojazd nie powinny stanowić żadnego problemu.
Pałac w Głębowicach
Niegdyś zachwycający, dziś zapomniany i niemal kompletnie zniszczony. Choć po pałacu w Osieku zostały niemal same ruiny, to warto wybrać się w jego kierunku na krótki spacer i choć na moment zatopić się w chwili refleksji. Niestety, nie tylko stan obiektu, ale i jego historia są źródłem raczej smutnych przemyśleń – w okresie okupacji hitlerowskiej pałac był siedzibą Hitlerjugend, po wojnie z kolei ulokowano tam… wylęgarnię kurcząt.
Pałac znajduje się w odległości kilku kilometrów od Noclegów pracowniczych Oświęcim. Warto tam wybrać się samochodem, a resztę trasy pokonać pieszo.
Dwór w Ryczowie a Noclegi pracownicze Oświęcim
Wygląd tego obiektu nie sposób pomylić z żadnym innym kompleksem. Styl arkadowy, kolumnowy taras i wieża zachodnia sprawiają, że dwór wywiera wyjątkowe wrażenie. W obiekcie znajdowała się niegdyś oranżeria, gabinet, sala kominkowa oraz sala balowa. Dziś znajdziemy tam Izbę Pamięci Generała Zygmunta Piaseckiego, którą można zwiedzić po wcześniejszym umówieniu się.
Comments are closed.